logo-skmoravan-svitavka
historicke-foto-svitavka

Od historie po současnost

1932 – rok založení klubu

Začátky kopané ve Svitávce se začínají psát od roku 1922. První zápas se hrál ve Skalici nad Svitavou na skalických loukách a hráči Svitávky prohráli 2:1. Po nějakém čase se opět začalo hrávat a to jen přátelsky na hřištích v Rájci, v Boskovicích a v nejbližším okolí. Základ mužstva tvořili hráči Ferdinand Horák, Antonín Blažek, Slavíček, Josef Bílek, Rudolf Bílek, Wili Horák, Alfons Zeda, Leo Schiller, Karel Lepka, Türr, Mittelmayer.

První hřiště ve Svitávce se datuje kolem roku 1930 a bylo to vedle cesty od továrny k mostu směrem na Chrudichromy (za bývalou mateřskou školkou). Jedním ze zápasů na tomto hřišti bylo utkání s Pálavou Blansko s výsledkem 2:1 pro hosty. Tento zápas byl velkým povzbuzením do další činnosti fotbalových nadšenců pro tento sport ve Svitávce.

Jedním z počinů těchto nadšenců bylo najít vhodné místo pro hřiště. Pomocnou ruku podal místní farář a konzistorní rada P. Řeřucha s nabídkou farské louky na Lubinách. Kromě louky daroval také dresy a kopačky. Obecní zastupitelstvo a vedení tehdejšího Sokola a Orla bylo proti „jakési nic nepřinášející hře“. Pan farář Řeřucha, později děkan, se odmítl stěhovat do Boskovic a prosadil, aby byl děkanát ve Svitávce. Pravidelně chodil na fotbalová utkání a dokonce přijal kaplana, který se školáky chodil fotbal hrávat. Zásluhu na rozvoji fotbalu ve Svitávce v té době mají Gustav Pavlíček – místní pekař, Bílek, Souček, Valoušek, Sindrhof, Valehrach a další.

První oficiální zápas

První oficiální zápas na novém hřišti na Lubinách se datuje v roce 1932. Bylo to utkání s druhým mužstvem SK Boskovice a s vítězným koncem pro Svitávku v poměru 3:2. Pro místní sportovce byla tato událost mezníkem, neboť vítězství nad poměrně silným soupeřem, jim dalo chuť k založení sportovního klubu. A tak v roce 1932 vznikl Sportovní klub Moravan Svitávka. Stalo se tak na ustavující schůzi v Panském domě za účasti asi 52 lidí. Předsedou byl zvolen Gustav Pavlíček, jednatelem Rudolf Bílek, pokladníkem Josef Vařeka, členy byli J. Loukota a J. Kyncl.

Do soutěžních utkání se SK Moravan Svitávka přihlásil až v roce 1933. V tomto roce byla Valná hromada klubu s následujícím rozdělením funkcí: předseda – Gustav Pavlíček, místopředseda – Jiří Tausig, sekretář- Rudolf Bílek, pokladník František Jokeš, jednatel – Karel Hanák. Základ mužstva tvořily tito hráči: Vojta, Dyčka, Kučka, Jalový, Parák, Krejčí, Šmétka, Kyncl, Charvát, Bílek, Krejčí.

 

V soutěžním ročníku 1934/35 skončil SK Moravan na druhém místě v dané skupině. O rok později 1935/36 vyhrál svůj okrsek a postoupily do III. třídy. Toto mužstvo si vedlo velmi dobře i v této třídě, kde obsadilo první místo. V kvalifikačním utkání o postup do vyšší soutěže, ale neprošlo. V rámci reorganizace bylo mužstvo SK Moravanu zařazeno do II. třídy, odkud mu chyběl jen malý krůček k postupu o patro výš. Postup do I.B třídy se podařil až v roce 1943, kdy mužstvo SK Moravanu porazilo Jedovnice v poměru 5:0. Podle pamětníků utkání sledovalo asi 2000 diváků.

fotbalovy-klub-svitavka
sk-moravan-fotbalovy-klub
svitavka-historicka-fotografie
sk-moravan-1950

Na počátku války byl zvolen nový výbor klubu. Gustav Pavlíček byl, po odchodu ze Svitávky, zvolen čestným předsedou klubu. Novým předsedou se stal Rudolf Bílek, místopředsedou Jiří Tausig. Ve výboru dále pracovali Grün, Valoušek, Jiří Roth, Ed. Charvát, K. Dvořák, R. Beneš, A. Hamřík, L. Pokorný, R. Nečas, Fr. Valehrach, Ol. Krejčí.

V době 2. světové války se všestranná činnost SK Moravanu rozrostla do úctyhodné výše. Sdružoval jako jediná česká korporace, v místě veškerou mládež, ochotnou zabývat se sportem. V klubu bylo asi 85 členů, což na obec s dvěma tisíci obyvateli byl velký počet. Někteří odvážnější členové SK Moravanu se projevovali vlastenectvím a podvratnou činností, zvláště ke konci války.

 

Začátkem 50 let se SK Moravan Svitávka stěhuje na nové hřiště do bývalého parku továrníka z rodiny Löw Beer. Jako kabiny slouží ubytovna u hřiště pro zaměstnance továrny. V této době dochází k největšímu zájmu o kopanou ve Svitávce. Hráči jako František Chloupek (zv. Číňan), Trubák, Josef Hubáček, Vojta Holas, Hrouz, Hájek, Bubeník, Borek, Grün, Zdeněk Jakubec, zaručovali divákům kvalitní podívanou. Pravidelně se hrával memoriál předčasně zemřelého J. Dvořáka s velkým diváckým zájmem. Začátkem 50 let zaniká název klubu a fotbalový oddíl přechází pod hlavičku TJ Sokol. To však nic nemění na zájmu o kopanou ve Svitávce. Klub hraje v okresním přeboru a jeho výsledky na dané poměry jsou velmi dobré.

Po roce 1960

V sezóně 1965/66 sestupuje Sokol Svitávka do III. třídy okresního přeboru. Návrat do okresního přeboru se povede až v sezóně 1969/70. Kádr mužstva tvořili hráči Pavel Pokorný, kapitán Jaroslav Mazal, Josef Maršálek, Zdeněk Boucník, Vojta Holas, Josef Ditrich, Milan, František a Josef Kopecký, Zdeněk Jakubec mladší, Miroslav Okáč, Josef Mazal, Vlastik Bednář, Jaroslav Matuška. Trenérem byl Zdeněk Jakubec starší.

V polovině 70-tých let se oddíl kopané Sokola Svitávka, může chlubit kvalitním a širokým kádrem, který se prezentoval dobrou kopanou. Ve svých řadách uvítal oddíl posily Jiřího Macka z Letovic, Otu Killera z Karviné, Stanislava Hřebíčka z Boskovic, nebo Mirka Dvořáka z Rudice.

Po různých reorganizacích hraje Sokol Svitávka v sezóně 1982/83 III. třídu okresního přeboru. Prim v mužstvu hrají bratři Holkové Igor a Mário, otec současného reprezentanta ČR. V soutěžním ročníku 1988/89 bohužel sestupuje Svitávka do IV. třídy. Dochází ke změnám ve výboru oddílu. Předsedou se stal Ludvík Randula, jednatelem Jaroslav Mihola, pokladníkem Jaroslav Mazal. Trenérem mužstva mužů byl zvolen Ota Killer, vedoucím Jan Jokeš. Vedoucím dorostu se stává Zdeněk Dvořák. Členy výboru byly ještě Milan Novák, Jan Valouch a Vladimír Kubín. Začátkem roku 1991 se výbor oddílu kopané rozhodl pro odtržení se od TJ Sokol Svitávka a k navrácení původního názvu SK Moravan Svitávka. Byly vypracovány stanovy a podána žádost k registraci. Koncem roku 1991 byl nový klub řádně zaregistrován se staronovým názvem. Jako dárek si nový klub dal v soutěžním ročníku 1991/92 postup ze IV. třídy okresního přeboru do III. třídy. Mužstvo splnilo předpoklady, za jarní část neztratilo ani bod a skončilo na 1. místě.

 

Se střídavými úspěchy procházel oddíl soutěžními ročníky ve III. třídě. Nastal generační problém i nedostatečný počet hráčů, který vyústil v sezóně 2004/05 k sestupu do IV. třídy se ziskem pouhých 9 bodů a skóre 29:103. Díky těmto negativním okolnostem, začal klub více a kvalitněji pracovat s mládeží.

skmoravan-historie
sk-moravan-foto
http://sk-moravan-ateam-570x340

Současnost

V soutěžním ročníku 2001/02 byla založena přípravka. Trenérem se stal Jaroslav Mihola. Později se přidal i Vladimír Zahálka. Toto mužstvo v sezóně 2003/04 vyhrálo v okresních soutěžích vše co se dalo a v krajském přeboru skončilo na pěkném 5. místě. Tento úspěch položil základ pro nastartování dalších úspěchů mládežnických mužstev. Pod vedením trenéra Milana Nováka kralovalo žákovské mužstvo okresnímu přeboru a v letech 2007 a 2008 tuto soutěž vyhrálo. Na svou práci navázal trenér Milan Novák v dorostu, když dovedl i zde svůj tým, v roce 2011 a 2012 k titulu v okresním přeboru.

Po 7 letech, strávených ve 4. třídě, se mužstvu mužů povedlo v sezóně 2011/2012 vybojovat postup do 3. třídy. Pod vedením trenéra Ladislava Dvořáka vyhrál SK Moravan celou skupinu se ziskem 68 bodů a se skóre 88:25. Díky velkému počtu hráčů byl na následující soutěžní období založen i B – tým. V následující sezóně bude mít tedy SK Moravan zastoupení ve 3. i ve 4. třídě.